Jak darovat kostní dřeň


Jak darovat kostní dřeň

Zajímavá fakta každý rok počet lidí, kteří trpí chorobami krve, roste. Bohužel se odhaduje, že letošní trend se nezmění.

nemoci, jako je leukémie, aplastická anémie, lymfom a imunodeficience možno nechat reagovat s transplantací hematopoetických kmenových buněk (HSKT). Tento postup je lépe známý jako transplantace kostní dřeně.

Existuje však určitý problém. Například ve Spojených státech šance pacienta najít vhodný dárce, mezi svými příbuznými činit pouze 25-30%.

V důsledku toho většina pacientů musí počkat, dokud nenajdou dárce.

Naštěstí také roste počet lidí ochotných pomoci. Podle odhadů v 48 zemích pro více než 22 milionů lidí registrovaných jako dárci kostní dřeně.

však složitost je, že dárce kostní dřeně musí být 100% kompatibilní s pacientem. Podle odborníků jsou šance takové kompatibility mezi lidmi jen jeden až čtyřicet tisíc.

Je proto důležité, aby se stále více lidí stalo donorní kostní dřeň.

Dnes se zamyslíme nad tím, co je kostní dřeň, a řekneme vám, jak se stát dárcem. Co je kostní dřeň?

Kostní dřeň - je houbovitá tkáň, která je uvnitř některých kostí v lidském těle. Jeho hlavní funkcí je poskytovat

červené krvinky (erytrocyty). Tento mozek obsahuje kmenové buňky, které provádějí velmi důležitou roli v jiných tělesných tkání. Co je transplantace kostní dřeně?

darování kostní dřeně - proces, během kterého

trvat malé množství kostní dřeně krev

. Tato krev se získává ze zadní části stehenní kosti.Pomocí malého jehly vstupují obecný nebo epidurální anestezii, doktoři jsou požadovány materiál ve speciální nemocnici nebo v kanceláři.Tento postup nemá žádné vedlejší účinky pro dárce, protože

kostní dřeně má schopnost plně zotavit. Také, pokud je transplantace úspěšná, tělo pacienta bude schopno obnovit všechny buňky kostní dřeně. Zjistěte více informací o 11 symptomech rakoviny, které jsou často přehlíženy

Má darování určité zdravotní riziko? ¬ Dárce sám nepředstavuje žádné riziko. Nicméně,

někteří lidé používají lokální anestezii.

Po zákroku můžete pocítit nepatrnou bolest v oblasti, kde jste kostní dřeň přijali. Obvykle však končí po několika dnech.

Kdo se může stát dárcem?Proces, který musíte udělat, abyste se stal dárcem, je obvykle přímočarý. Existuje však řada požadavků:

Musíte být v dobré kondici a být ve věku od 18 do 50 let.

Dárci by měli vážit nejméně 50 kg.

Musíte poskytnout potřebné informace v příslušných dokumentech a předat krev.

  • Dárci
  • nemají žádné nemoci, které mohou být přenášeny krví.
  • Dárce během posledního roku nemohl provést žádné operace, tetování, piercing ani invazivní procedury. Dárci by neměli mít pouze důvěrné vztahy.
  • Neměli byste trpět horečkou, průjmem nebo zvracením 10 dní před dárcovským procesem. Dárci mají zakázáno užívat drogy.
  • Nemůžete jíst pevné jídlo po dobu 5 hodin před zahájením procedury.
  • Proč je důležité být dárcem kostní dřeně?
  • Dárcovství kostní dřeně je založeno na dobrovolnictví a altruistických záměrech
  • po celém světě.
  • Usměrňuje princip mezinárodní solidarity. Každý dárce může pomoci jakémukoliv pacientovi v jiné části planety, pokud jsou kompatibilní.

Na Ukrajině, leukemie patří k druhům rakoviny u dětí. Jedná se o děti různých věkových skupin, od jednoho měsíce do 18 let a 20% pacientů vyžaduje transplantaci kostní dřeně.

Tato situace je typická v jiných zemích. Například v Španělsku je diagnostikováno pouze 5 000 nových případů leukémie ročně. Kostní dřeň 3 z 4 takových pacientů není kompatibilní s kostní dření příbuzných. Dárcovství je jediná možná metoda léčby pro tisíce lidí, kteří potřebují pomoc.

Toto je osobní řešení, které pomáhá zachránit životy. Transplantace kostní dřeně umožňuje léčení lidí s leukemií a jinými krevními chorobami.

Dárci dostávají náhradu?

Dárci kostní dřeně nedostávají peněžní odměnu za to.

Jak již bylo řečeno, je to akt solidarity a altruismu.

V některých případech pokrývají náklady na darování zvláštní lékařské střediska a fondy.

Mohu si vzít své jméno z registru dárců?

Dárci se mohou kdykoli smazat z registru, protože fyzická situace a osobní okolnosti se mění v průběhu času.

V procesu registrace však vždy doporučujete přemýšlet o potenciálu darování. Důvodem je, že lékaři nechtějí, aby

pozměnil názor později na dárce,

jestliže jeho kostní dřeň může zachránit život jiné osoby. Zajímá vás? Pokud se rozhodnete stát dárcem, kontaktujte nejbližší zdravotnickou instituci, která se specializuje na toto. Dále vás žádáme, abyste sdíleli tyto informace.

Nezapomeňte, že máte příležitost pomáhat zachránit životy.


Proč se probouzíte třetí noc?

Proč se probouzíte třetí noc?

Ve skutečnosti se mnoho lidí probudí o třetí noci nebo o něco později. Toto není mystická nebo nadpřirozená jev, ale velmi častým problémem v důsledku poruchy spánku související s úzkostí. Tento jev by však měl být podrobně vysvětlen, abyste mu lépe porozuměli a odolali mu. Lezení v těchto ranních hodinách ráno a neschopnost usnout může být velmi vážným problémem, pokud dojde během několika dní.

(Zajímavosti)

10 Zajímavých faktů o spánku

10 Zajímavých faktů o spánku

Zajímavá fakta Když zavřeš oči, chcete spát tichý a klidný spánek. Ale když spíte, existují neuvěřitelné věci, které musíte o těle znát. Jste připraveni být překvapeni? 1. Náhlé houpačky, skoky a výkyvy Samozřejmě, že se vám to už stalo. Právě jste usnuli a najednou se cítíte náhle škubnout. Je to něco tak běžného, ​​že se cítíme poměrně často, a to není vážný problém.

(Zajímavosti)