Co byste měli vědět o rakoviny tlustého střeva


Co byste měli vědět o rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva je poměrně časté onemocnění a měl by vědět některé skutečnosti o tom, aby se zabránilo jeho výskytu nebo zahájit svou léčbu co nejdříve. Vzhledem k tomu, že toto je nejzávažnější onemocnění, které může mít vliv na tlustého střeva, je důležité vědět to co nejvíce. V tomto článku vám vysvětlíme vše, co o tom budete potřebovat.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších příčin smrti v zemích, jako jsou Spojené státy. Předčasná diagnóza může napomoci úplnému vyléčení této nemoci. Rakovina tlustého střeva začíná v sliznici tlustého střeva nebo konečníku.

Jaké jsou příčiny rakoviny tlustého střeva?

Bohužel, příčiny této nemoci mohou být mnohé. Většina pacientů nejprve má benigní polypy, které se rozvinou do maligních nádorů, pokud nejsou léčeny nebo povoleny zvyšovat. Zde je seznam osob ohrožených nejčastěji se vyskytujícím karcinomem tlustého střeva:

 • Osoby starší 60 let.
 • Osoby afroamerického nebo východoevropského původu.
 • Osoby, které konzumují mnoho polotovarů nebo červeného masa.
 • Osoby s polypty konečníku.
 • Osoby trpící zánětlivým onemocněním střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba.
 • Lidé, kteří mají případy v rodině (zejména v případě, že byly případy familiární adenomatózní pozice pole).
 • Lidé se špatnými stravovacími návyky, jako jsou ti, kteří jedí s vysokým obsahem tuku a potraviny s nízkým obsahem vlákniny.
 • Osoby, které pijí a kouří.
 • Osoby náchylné k obezitě nebo s nadváhou.

Rakovina hrudníku, tlustého střeva nebo konečníku je také třetí nejčastější příčinou smrti na Ukrajině a je častější u mužů než u žen. Pouze 10% polypů se stává maligním. Měly by však být odhaleny a léčeny bezodkladně, a proto v tom pomůže včasná lékařská prohlídka.

Jaké jsou příznaky rakoviny tlustého střeva?

Příznaky se mohou lišit v závislosti na místě nádoru ve střevech:

 • Pokud je nádor v levé části tlustého střeva, příznaky mohou být krev stolice, průjem a zácpa, a pocit neúplného vyprázdnění.
 • Pokud je nádor v příčném tračníku, jsou pozorovány následující příznaky: bolest, obstrukce, záchvaty, zvracení a břišní distenze.
 • Pokud je nádor na pravé straně tlustého střeva, příznaky jsou: vnitřní krvácení, anémie, chronická únava, bledost a nedostatek síly.

V každém z výše uvedených případů rakoviny tlustého střeva může vést ke ztrátě chuti k jídlu, drastické snížení tělesné hmotnosti, horečku, chronická únava, citlivosti a bolesti v podbřišku a tekutých výkalů.

Jak diagnostikovat rakovinu tlustého střeva?

Existují určité lékařské testovací metody, které mohou pomoci zjistit, zda osoba trpí rakovinou tlustého střeva (nebo identifikovat svého předchůdce: polypy). Lékař například klepne na břišní oblast těla a navíc provede rektální vyšetření, aby zjistil, zda je v konečníku zesíleno.

Je také nutné zkontrolovat výkaly pro přítomnost krve v něm, což může svědčit o rakovině tlustého střeva (stejně jako o jiných nemocech). Některé testy testují krev na anémii a jaterní funkci.

Kolonoskopie umožňuje lékaři vidět celé střevo a zkontrolovat polypy nebo nádory. S touto kontrolou můžete prozkoumat celý střevní trakt a ukázkové vzorky podezřelé tkáně pro další analýzu. Pokud zranění neumožňuje kolonoskopii, použijte klouzání barya, abyste viděli obrysy tlustého střeva rentgenovými paprsky.

Pokud diagnóza - rakovina tlustého střeva, jiný typ testů může určit fázi rakoviny a zda se rozšířila přes tělo pomocí počítačové tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI) a na horní a dolní části břicha.

Přidělit pět stádií vzniku rakoviny tlustého střeva:

 • Stupeň 0. Tvorba nádoru na vnějších vrstvách střeva.
 • fázi I. nádor postihuje svalovou vrstvu sliznice a submukózy, a pak - svalovou korzet střeva. Lymfatické uzliny zůstávají nepoškozené.
 • II. Etapa. Nádor dosáhne vnější vrstvy střeva a pak klíčí. Na konci této fáze se rozruší v okolních orgánech a tkáních (ale ne regionálních mízních uzlinách).
 • Stupeň III. V této fázi jsou v závislosti na směru růstu nádorů ovlivněny regionální lymfatické uzliny (až 7) nebo mastné tkáně v oblasti jejich umístění.
 • IV. Rakovina se šíří na vzdáleně vzdálené orgány (játra, plíce) a lymfatické uzliny, stejně jako do vzdálených oblastí peritonea.

Léčba závisí na mnoha faktorech, jako je stupeň onemocnění a místo jeho výskytu. Postupy se liší stupněm obtížnosti, včetně chirurgie (kolektomie), aby se odstranily buňky rakoviny, chemoterapie, jehož cílem zničit nádorové buňky a radiační terapie se používá k ničení tkáně zasažené chorobou.

Rakovina tlustého střeva je léčitelná, je-li detekována a léčena v počáteční fázi. Výhled na zotavení závisí také na věku pacienta, na imunitním systému, na začátku léčby a podobně. Pokud trvalo pět let po léčbě a rakovina se znovu neobjevila, věří se, že pacient byl vyléčen.

Včasná diagnóza a prevence rakoviny tlustého střeva

Nyní jsou k dispozici pro včasné odhalení rakoviny tlustého střeva mnoho metod, ale v počátečních fázích příznaky mohou být zaměněny s jinými chorobami. Lidé starší 50 let se doporučují, aby podstoupili kočkovou analýzu za přítomnost stop krve jednou za rok.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat těm, kteří v rodině mají rakovinu. V takových případech by měla být zahájena endoskopie, která začíná ve věku 40 let a opakuje se každé dva roky. Pokud jsou výsledky pozitivní, musíte předat kolonoskopii, jak je popsáno výše.


7 „Nevinné“ návyky, které způsobují hormonální nerovnováha

7 „Nevinné“ návyky, které způsobují hormonální nerovnováha

Zajímavé skutečnosti Hormony hrají velmi důležitou roli v těle. Koneckonců jsou zodpovědní za regulaci základních tělesných systémů. Tato chemická vysílačů, které emitují žláz s vnitřní sekrecí, které stimulují růst buněk a některých kognitivních procesů. Dokonce se přímo podílejí na metabolismu, růstu a sexuální funkce, hormonální rovnováhu proto nesmírně důležité pro zdraví.

(Zajímavosti)

3 Pocity, kterým je třeba se vyhnout, abyste byli šťastní

3 Pocity, kterým je třeba se vyhnout, abyste byli šťastní

Kolikrát jste se cítili v pastich pocity, které paralyzují? Existuje nekonečný počet emocí, které nám nedávají radost. Dnes bychom chtěli zvážit tři z nich podrobně. Pravdou je, že prostředí, ve kterém jsme, má obrovský dopad na naši osobnost. Toto rozvíjí člověka, jak roste. Okolí také hrají důležitou roli při utváření pocitů a jejich reakci na ně.

(Zajímavosti)