Barvy a jejich vliv na naše pocity


Barvy a jejich vliv na naše pocity

zajímavých faktů různých barev ve vaší nálady ovlivňují, protože každý z nás alespoň trochu užitečné pochopit psychologii barev a jejich vliv.

Taková znalost nám pomůže uspořádat vaši práci a domů, abychom mohli lépe pracovat a žít šťastně.

Kromě toho, že každý z nás má své vlastní oblíbené barvy, existují také jisté tóny a odstíny, které nás definují jako osobu.

Samozřejmě, kolem tohoto tématu je mnoho neprobádaných otázek a nepotvrzených odhadů. Dnes však bychom chtěli stručně hovořit o jednom velmi zajímavou studii, provedenou a popsanou ve své knize „The Psychology of Color“ psycholog a sociolog Eva Geller.

V této práci se shromažďuje mnoho užitečných informací a analýza vlivu různých barev na pocity, které způsobují.

Proto doporučujeme seznámit se s tímto tématem v našem článku. Doufáme, že najdete něco zajímavého o sobě a světě kolem vás.

Barevná psychologie

Je pravděpodobné, že často nevidíte nebo nerozumíte vztahu mezi barvami a osobností člověka nebo jak určité barvy ovlivňují naši náladu.

Je to proto, že mnoho z nich je zájem o toto téma, ale není dostatek informací psycholožka Eva Heller ze Svobodné univerzity v Berlíně takovou studii zavázala. Do projektu se zapojilo 2000 lidí. Vědec analyzoval jejich reakce, chování a reakce na určité barvy a pocity, které způsobily.

Prostřednictvím tohoto výzkumu by mohlo být, že sdružení není náhodný, ale to může být popsán jako univerzální zkušenost, která je ovlivněna našimi předky, dětství, řeč a myšlenky.

Vzhledem k výše uvedenému můžeme předpokládat, že naše reakce na určité barvy je vrozená. Zkusme to ukázat jako příklad: nikdo nemůže pracovat ani se uvolnit v místnosti s černými nebo červenými zdmi.

Na druhou stranu, pokud je místnost namalována zeleně, bílá nebo modrá, bude mít na nás mnohem pozitivnější vliv. Dále řekneme trochu víc o různých barvách a těch, které vyvolávají pocity a reakce.

Modrá

V rámci několikaletého výzkumu doktor Geller zjistil, že jde o nejoblíbenější barvu na světě, po níž následuje zelená.

Předpokládá se, že tam je 111 odstínů modré. Tato barva může být obecně charakterizována takto:

 • vyjadřuje soucit, harmonii, duchovní a morální ctnosti;
 • je spojena s určitým smyslem pro vzdálenost, ale zároveň s fantazií;
 • symbolizuje inteligenci;
 • modrá je stejně mužská i ženská.

Zelená

 • Bezpochyby je tato barva jedním z nejoblíbenějších a nejzajímavějších. Je spojena s nadějí, plodností, životem a zdravím. Proto je zelená považována za tak silnou barvu.
 • Tato barva je také spojena s narozením a začátkem života, protože tyto tóny jsou nabité energií, která dává vzniknout pocitu svobody a neuvěřitelné síly.

Červená

Jistě si myslíte, co většina lidí spojuje s touto barvou. Samozřejmě, s vášní, ale také s nenávistí.

 • Existuje 105 odstínů červené barvy. Od doby starověku symbolizoval určitý postoj k vyšším třídám společnosti a v souladu s bohatstvím.
 • Tato barva je velmi dynamická, vyvolává vysokou úroveň aktivity.
 • A zde je další zajímavý fakt: podle výsledků studie Dr. Gellera se mezi všechny barvy zvířete nejvíce nelíbí velmi červená.

Žlutá

Několik let vědecké práce ukázalo, že tato barva je jednou z nejkontroverznějších.

 • Lidé to baví zábavou, ale zároveň existuje spousta sdružení a zrady.
 • Žlutá symbolizuje zralost a smyslnou lásku.
 • A říkají, že je velmi optimistický, vyvolává práci, čtení, psaní a kreativitu obecně.

Violet

Může být nepochybně nazýván jednou z nejzajímavějších barev. To je spojeno s magií a feminismem. Kromě toho fialová vyjadřuje sílu, solidaritu a respekt. Orange

I když tato barva má vysokou vazbou na buddhistické kultury, odborníci v oblasti psychologie barev říci, že jeho hodnota je stále podceňována.

Oranžová - dokonalá barva vytváří atmosféru, která bude podporovat kontakt a společenské chápání. Navíc oranžová přitahuje světlo. A tato barva je zábavná, příjemná a energická.

Pink

Je spojena s něčím jemným a atraktivním, symbolizujícím zdvořilost a erotickou něhu.

Kromě toho vám pravděpodobně bude zajímavé vědět, že růžová je pro domovy velmi důležitá, protože pomáhá uvolňovat, plní naději a podporuje kreativitu. V kombinaci s jinými barvami poskytuje výjimečnou originalitu.

Bílá

To je barva dobra, duchovnosti, nových závazků, čistoty a nevinnosti.

Černá

 • Je velmi rád módních návrhářů, není divu, že nosíme černé oblečení, když chceme dodat naší eleganci našemu vzhledu.
 • I dnes existují spory, lze považovat za její barvu (protože neexistuje žádné světlo, které by bylo vlastní všem ostatním barvám).
 • Mimo móda a oblečení je černý podvědomě spojován s něčím negativním. On také symbolizuje konec, smrt a krutost.

Jak vidíte, toto téma je velmi mnohostranné a zajímavé.

Jak jsme již zmínili, každý z nás má své oblíbené barvy, konkrétně ani jeden, ale obvykle dva nebo tři. Neváhejte, použijte je, protože zlepšují naši náladu a pomáhají být trochu šťastnější!


10 Varovné příznaky rakoviny prsu

10 Varovné příznaky rakoviny prsu

Zajímavosti Většina lidí ignorovat signály, které tělo pošle varovat, že něco není v pořádku. I když je pravda, že tam bude vždy zabývá výskytem některých příznaků, ale neměly by být zcela ignorovány, protože mohou být příznakem vážných zdravotních problémů. V případě odborníků rakoviny prsu na tom, že včasné odhalení je nejúčinnější způsob, jak snížit vliv nemoci a zvýšení šance na přežití.

(Zajímavosti)

6 Věci, co vím o inkontinenci

6 Věci, co vím o inkontinenci

Zajímavých faktů močové inkontinence - poruchy, kdy uvolňuje močovém měchýři je nežádoucí. To se stává pravidelně a doprovází kašel nebo jakýkoli tlak na tělo. To je velmi častý problém, který postihuje asi 30% dospělých žen. Většina případů způsobených oslabením svalů v pánevní oblasti. Tato porucha se však může také rozvinout po narození dítěte, konzumaci určitých léků nebo určitých vaginálních infekcí.

(Zajímavosti)