Proč je důležité být dobrým posluchačem


Proč je důležité být dobrým posluchačem

Poslouchat není snadné. Někdy si myslíme, že jsme dobrým posluchačem, jen tím, že posloucháme slova, která jsou slyšena z úst jiného člověka.

To vůbec není. Dáme vám příklad. Představte si dva přátele a jeden z nich řekne jinému, že včera měl s matkou hádku.

První přítelkyně se obává, ale jakmile dokončí rozhovor, další přítel má příležitost obrátit se na tento druh osobních zkušeností.

Byla druhým přítelem opravdu dobrý posluchač? Ne, protože použil svou úzkost, aby představil svou vlastní zkušenost, a tak se přestěhoval od sluchu k mluvení.

Ve skutečnosti druhý přítel neposlouchal.

Chyby, které děláme při poslechu ostatním

Tyto informace můžete pochybovat. Můžete si dokonce říct: "Ale jsem dobrý posluchač!"

Proto jsme se rozhodli, že je důležité zaznamenat chyby, které nejčastěji děláme, když "posloucháme" ostatní.

První příklad, který jsme již vedli. Někdo nám vypráví o zkušenosti, která nás znepokojuje, a používáme to, abychom si o sobě mluvili.

Ve druhém případě, který je možná radikálnější, druhý přítel rychle změní předmět. Například, pokud přítel hovoří o sporu se svou matkou, pak odpověď zní: "Je to škoda. Jak jsi pracoval včera? „Ve třetím případu

člověka, který“ naslouchá „zmenšit význam druhé a říká fráze jako“ neboj se „“ je prostě nesmysl ‚ nebo‘ to bude brzy u konce. "

Konečně, čtvrtá chyba je ukázat jiné osobě, co má dělat, dát radu a řešení, která není schopna realizovat.

Jak vidíte, ve všech těchto případech lidé opravdu neslyšeli, ale používáme to, co jiní říkají, aby mluvili o sobě.

Vyhněte se obavám jiných lidí

Tyto skutečnosti nás mohou přimět k tomu, abychom si mysleli, že jsme dobří posluchači, ale ve skutečnosti chceme mluvit o sobě.

Pravdou je, že být dobrým posluchačem je proces, který vyžaduje pozornost, řešení problémů jiné osoby a nepřerušení jiné osoby tím, že zmíníme o našich osobních problémech.

I když si řekneme, co máme dělat, zaměříme se na to, jak vidíme situaci.

Ve skutečnosti můžete vyjádřit svůj názor, ale nemusíte říkat jiné osobě, jak jednat nebo co mluvit, protože nejste ve své situaci. Pokud to uděláte, pakse jen pokusíte uvědomit jinou osobu.

Když posloucháte špatně, chcete se nějak vymanit a vaše vlastní se projeví.

Ačkoli je těžké učinit, když posloucháme špatně, vyhneme se problémům jiných osob.

Jak být dobrým posluchačem

Nyní, když přesně identifikujeme chyby, které děláme při poslechu, i když si myslíme, že to děláme dobře, je důležité se naučit znovu poslouchat.

To je důvod, proč je třeba řídit tipy, které uvádíme níže:

  • Nikdy nedávejte radu: Jak jsme již řekli, nemusíte se vyrovnávat s problémy jiné osoby nebo jí říkat, jak jednat. Můžeme však požádat tuto osobu, aby přemýšlela o svých problémech a rozhodla se. To je dobrý způsob poslechu.
  • Pochopte téma: Pokud opravdu posloucháte, položte otázky, které projeví váš zájem, abyste se dozvěděli více o tom, o čem jiný člověk mluví. Například: "Co si o tom myslíš?" Nebo "Co budeš dělat?". To jsou jen pár příkladů otázek, které můžete požádat.
  • Vyvarujte se mluvit o sobě: Zaměřte se na druhého člověka, co vám říká, a nemluvte o sobě, pokud se o vás přímo neptá další osoba o podobné situaci, kterou jste zažili.
  • Nepodceňujte situaci: navzdory skutečnosti, že se situace může zdát triviální, je pro něho důležité, kdo o ní řekne, a tak se nikdy nesnažte snížit její smysl.

Nyní víte, jak skutečně poslouchat, aniž byste o sobě přemýšleli a přemýšleli o tom, co vám říká jiný člověk.

Je třeba se zbavit myšlenky, že slyšení je pasivní proces, protože je velmi aktivní. To je důvod, proč byste se měli naučit poslouchat.


Co dělat, když zmizely iluze o partnerovi?

Co dělat, když zmizely iluze o partnerovi?

Byl jste spolu po mnoho let, společné koníčky a dny dohromady většinou připomínají rutinu . Ale dnes se stalo něco úplně jiného. Uvědomili jste si, že všechny iluze o partnerovi se začaly rozptýlit. Vy jste se vrátili do postele, podívali se na svého partnera a začali pochybovat o tom, jestli on nebo ona je osoba, kterou potřebujete.

(Sex a vztahy)

6 Typů toxických vztahů se musíte vyhnout

6 Typů toxických vztahů se musíte vyhnout

Mluvte o toxickém vztahu. Bezpochyby víš, o čem to všechno je. Dokonce možné, že jste měli s nimi jednou za život, takže víte, co obrovský emocionální rána mohou způsobit zdraví, když se spojit s někým, kdo dává své potřeby nad vaše. V toxických vztazích se však vždycky děje něco divného: víte, že jsou, ale nemůžete je vidět, když jsou do nich vtaženi.

(Sex a vztahy)